«

»

Wrz 24 2013

Wydrukuj to Wpis

II Edycja Wagonowych Spotkań 2013

Rok później odbyła się druga edycja „Wagonowego Tra La La” tym razem zorganizowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych i Kulturalnych „Pro Persona” we współpracy ze Stowarzyszeniem EkosystEM – Dziedzictwo Natury.

Impreza w ramach 2. Spotkań z Piosenką Turystyczną i Poetycką odbyła się w dniach 6-7 września 2013r. tradycyjnie  na stacji Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej „Ciuchcia Expres Ponidzie” w Jędrzejowie. Tym razem pod hasłem „Pociąg do Natury” zgromadziła nie tylko miłośników piosenki poetyckiej i wąskich torów, ale również fanów ekologii.

Autor Agnieszka Smorąg

Autor Agnieszka Smorąg

Zabawa zaczęła się już o dziewiątej rano Warsztatami Bokashi przygotowanymi przez Stowarzyszenie „EkosystEM – Dziedzictwo Natury”. Podczas warsztatów dzieci ze szkół podstawowych w Jędrzejowie lepiły gliniane kulki zawierające pożyteczne mikroorganizmy, które następnie wrzuciły do zbiornika wodnego Błonie w Sobkowie w celu oczyszczenia go.

Autor Agnieszka Smorąg

Autor Agnieszka Smorąg

O godzinie 19 odjechał „Pociąg Pocieszny”, którym to Artur Andrus zabrał zgromadzoną publiczność w niesamowicie zabawną podróż.
Drugi dzień wagonowych spotkań rozpoczął się konkursem dla wykonawców piosenki poetyckiej i turystycznej „Pociąg do Piosenki”. Dziewięciu wykonawców rywalizowało o „Złoty Tender”, występ w koncercie finałowym, oraz nagrodę pieniężną. Zmagania uczestników oceniało jury na czele z niekwestionowaną pierwszą damą piosenki poetyckiej panią Elżbietą Adamiak. Główna nagroda trafiła do rąk Piotra Kędziory ze Starachowic. Jurorzy postanowili przyznać również dwa wyróżnienia: dla zespołu  Shoe Laces z Ostrowa Wielkopolskiego oraz dla Jędrzejowianki Sylwii Kosińskiej z zespołem.

Autor Zuzanna Kędziora

Autor Zuzanna Kędziora

Uwieńczeniem dwudniowego festiwalu był koncert finałowy, który rozpoczął występ jędrzejowskiej Różowej Drezyny. Zobaczyć można było też artystów od lat kojarzonych z piosenką poetycką: Jurka Filara, Andrzeja Sikorowskiego z córką Mają, a także zespoły: „Do góry dnem” i „Śrubki”. Podczas koncertu Marszałek województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas wręczył nagrodę „Pro Persona” dla Pan Stefana Wyczyńskiego z Lubczy.

Autor Agnieszka Smorąg

Autor Agnieszka Smorąg

Podobnie jak rok wcześniej w dopilnowaniu porządku podczas imprezy pomogli harcerze, a w zabytkowej kuźni zobaczyć można było wystawę malarstwa, tym razem jednak artysty niekonwencjonalnego – Artura Smerkowskiego z Jędrzejowa. Odbył się również pokaz udzielania pierwszej pomocy wraz z promocją numeru 112. Nietypową atrakcją był Wierszowagon z Wierszomatem „czytającym” wiersze poety Adama Ochwanowskiego.
Patronat główny nad imprezą objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Anna Klimczak

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress