I Edycja Wagonowych Spotkań 2012

Autor Leszek Kowalski

Autor Leszek Kowalski

Nastrojowy koncert poezji, piosenki poetyckiej i turystycznej pod hasłem „Wagonowe Tra La La” przygotowało dla mieszkańców Jędrzejowa – i nie tylko – Studio Działań Twórczych „Lampa Alladyna”  Ireneusza Ślusarczyka.
Koncert, w ramach I Spotkań z Piosenką Poetycką i Turystyczną, odbył się w dniu 07 września 2012 r. na stacji Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej „Ciuchcia Expres Ponidzie” w Jędrzejowie. Przybyli na niego fani poezji i nastrojowej, łagodnej piosenki oraz – wąskich torów.

©L.Kowalski (122)

Autor Leszek Kowalski

Wśród publiczności był m.in. Jan Budziaszek, perkusista, związany z zespołem „Skaldowie”, który przyjechał z Krakowa wraz z poetą Adamem Ziemianinem, niekwestionowanym królem wieczoru. Piosenki z tekstami tego poety stanowiły większość wśród wykonywanych podczas koncertu utworów.

Autor Leszek Kowalski

Autor Leszek Kowalski

Poezję Ziemianina śpiewały gwiazdy wieczoru: Elżbieta Adamiak ze swoim zespołem, Ola Kiełb z zespołem „Wyspa”, zespół „U Studni”, który tworzą muzycy znani z zespołu „Stare Dobre Małżeństwo”. Sam poeta przeczytał też kilka swoich wierszy, nie stronił także od pochwał na temat organizacji koncertu i reakcji publiczności.

Adam Ziemianin zarekomendował też swoją młodszą koleżankę „po piórze” – Agatę Sobotę, pochodzącą z Jędrzejowa aktorkę i poetkę mieszkającą obecnie w Kielcach.
Ponadto w czasie koncertu można było usłyszeć zespół młodzieżowy „Wołosatki” z Kielc, wokalistkę Małgorzatę Langner z Mikołowa oraz Spontaniczną Akcję Muzyczną „Różowa Drezyna” z Jędrzejowa – zespół powstały specjalnie z okazji „Wagonowego Tra La La”, który wykonał m.in. piosenkę napisaną na tę okoliczność, autorstwa Wojciecha Bilewicza (słowa) i Jan Biskupa (muzyka).

©L.Kowalski (51)

Autor Leszek Kowalski

Na scenie pojawili się także Wojciech Bilewicz i Grzegorz Bełz oraz Justyna Wojtkowiak, która poprowadziła całe spotkanie jako zawiadowca stacji.

Ogromna dawka świetnej muzyki i udział prawdziwych gwiazd polskiej piosenki poetyckiej, z Elżbietą Adamiak na czele, sprawiły, że tej imprezy na pewno nie będzie dało się zapomnieć.

Autor Leszek Kowalski

Autor Leszek Kowalski

Elżbieta Adamiak ze specyficzną swadą i humorem poprowadziła publiczność przez swoje piosenki, te najnowsze i te nieco starsze, które śpiewali wszyscy i które nie tracą nic ze swojej świeżości i mocy oddziaływania na wrażliwego odbiorcę.

Niepowtarzalny klimat i szczególny czar spotkania wywołało też otoczenie – scena znajdowała się w budynku napraw taboru jędrzejowskiej Ciuchci, a jej tłem był wagon kolejki.

Imprezie towarzyszył zaimprowizowany obóz harcerski, stoiska z pamiątkami, a w starej kuźni można było obejrzeć wystawę malarstwa Zbigniewa Kasprzaka z Jędrzejowa i Andrzeja Kozery z Pińczowa.

Patronat nad imprezą objęli: wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek.

 

 

Urszula Lubczyńska-Gładka

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress